Jak podłączyć się do uziemionego gniazdka

Jak podłączyć się do uziemionego gniazdka

Posiadanie uziemionego gniazdka jest kluczowe dla bezpieczeństwa domu, zwłaszcza w przypadku burzy z piorunami. Posiadanie prawidłowo uziemionego gniazdka pomaga zapobiec nadmiarowi energii powodującemu pożar lub porażenie prądem. Gniazdo z uziemieniem zapewnia również bezpieczną ścieżkę dla energii elektrycznej, która powraca do panelu wyłącznika. Przewód uziemiający, który jest również nazywany izolatorem, to kawałek drutu, który łączy każdy wylot z głównym obwodem uziemiającym.

Istnieją dwie główne metody tworzenia uziemionego gniazda. Pierwszą metodą jest podłączenie pigtaila, który jest kawałkiem zielonego izolowanego drutu, który łączy zacisk gniazda z przewodami obwodu. Drugą opcją jest zainstalowanie metalowego klipsa samouziemiającego.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest określenie, które gniazdo jest pierwsze w obwodzie. Jeśli masz gniazdo dwubiegunowe, to musisz je wyjąć z pudełka. Zaleca się również, abyś zakapował gorące przewody. Jest to nie tylko po to, aby nie dopuścić do przedostania się do domu prądu błądzącego, ale również chroni urządzenia przed uszkodzeniem przez piorun.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy gniazdko jest prawidłowo uziemione, jest użycie testera, który bada napięcie. Jest to zazwyczaj multimetr, który powinien być ustawiony na najwyższy zakres napięcia AC. Profesjonalny elektryk może przetestować cały obwód, w tym uziemienie, dla Ciebie. Jeśli gniazdo jest prawidłowo uziemione, multimetr wyświetli małą lampkę w górnej części ekranu.

Multimetr wskaże również ilość prądu, który przepływa przez przewody. Jeśli nie masz miernika, najlepiej zatrudnić licencjonowanego elektryka, który wykona dla Ciebie tę pracę. Multimetr może być najlepszym narzędziem do pomiaru napięcia dla Ciebie, ale nie powie Ci wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Najprostszym sposobem na określenie czy gniazdko jest uziemione jest użycie niedrogiego testera elektrycznego typu pig-tail. Są one wykonane ze złomu drutu NM i działają poprzez podłączenie zacisku gniazda do przewodów obwodu. Możesz również użyć testera pig-tail z pudełka elektrycznego, jeśli jesteś tak skłonny.

Inną ciekawostką jest to, że National Electrical Code, który jest przepisem w USA, wymaga, aby nowe domy miały trójstronny wylot. Jeśli jednak dom został zbudowany przed 1960 rokiem, możesz mieć nieuziemioną wtyczkę. Wynika to z faktu, że większość okablowania w tamtych domach była gorąca i neutralna. Gniazdko z uziemieniem to jedna z najważniejszych modernizacji, jaką należy przeprowadzić, jeśli planuje się zakup jakiegokolwiek nowego sprzętu. Warto zainwestować, ponieważ jest to najbardziej opłacalna i niezawodna metoda.

Na koniec należy pamiętać o owinięciu nowo zainstalowanego gniazdka taśmą elektryczną. Powinna ona zakrywać otwór w gniazdku, do którego właśnie podłączyłeś przewód uziemiający. Idealnie byłoby, gdybyś umieścił również małą nakładkę na gniazdko.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *