Jak podłączyć gniazdo bez bolca uziemiającego

Jak podłączyć gniazdo bez bolca uziemiającego

Niezależnie od tego, czy próbujesz podłączyć gniazdko bez bolca uziemiającego, czy chcesz się upewnić, że Twoje gniazdka elektryczne są uziemione, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Przewód uziemiający jest ważnym elementem bezpieczeństwa, który pomaga zapobiegać wstrząsom, uszkodzeniom urządzeń i pożarom. Jednak niektóre urządzenia wymagają przewodu uziemiającego, a inne nie. Może się okazać, że nie można podłączyć urządzenia do wtyczki z uziemieniem lub że nie ma prawdziwego uziemienia.

Niektóre rodzaje urządzeń nie wymagają przewodu uziemiającego. Należą do nich gniazda żarówek, klimatyzatory okienne i lodówki. Posiadają one jednak odsłonięte połączenia elektryczne, które po dotknięciu mogą powodować wstrząsy. Spotkasz się również z urządzeniami, które mają wtyczki z natychmiastowym przekręceniem. Posiadają one specjalny pasek uziemiający ESD, który odprowadza ładunki elektrostatyczne bez szkody dla obwodu.

Inne systemy elektryczne, takie jak te starsze w domach, nie zawsze mają dedykowaną ścieżkę do uziemienia. W takich przypadkach trzeci wtyk na wtyczce pełni rolę bolca uziemiającego. Należy również pamiętać, że w niektórych przypadkach jako środek uziemiający stosuje się metalową skrzynkę lub przepust. W innych przypadkach stosuje się goły drut miedziany.

W większości nowoczesnych konstrukcji, od połowy lat 60-tych XX wieku wymagane jest gniazdo z trzema bolcami. Ma to na celu zapewnienie, że wyłącznik zostanie uruchomiony, gdy dojdzie do zwarcia. Ma to również umożliwić “dodatkowej” energii elektrycznej bezpieczny powrót do ziemi.

Jeśli masz gniazdko elektryczne, które ma tylko dwie szczeliny, lub nie jesteś pewien, czy twoje jest uziemione, możesz użyć testera gniazdek, aby się o tym przekonać. Urządzenia te mają mały, okrągły otwór, który pokazuje polaryzację gniazda. Jeśli otwory są odwrócone, będziesz chciał zadzwonić do elektryka, aby to naprawić.

Jeśli masz gniazdko z trzema bolcami, będziesz musiał kupić adapter wtyczki uziemiającej. Ten adapter jest również znany jako adapter pigtail. Adapter pozwala na podłączenie wtyczki z trzema bolcami do gniazda z dwoma bolcami. Jest łatwy w użyciu i można go kupić w każdym sklepie. W dolnej części adaptera znajduje się okrągła metalowa pętla oraz zielony przewód pigtail. Następnie wkręca się go w pokrywę gniazdka.

W starszych domach nieuziemione gniazdko może doprowadzić do wielu szkód w mieniu i urządzeniach. Niektóre urządzenia mogą być wyposażone w wysokiej klasy funkcje, które mogą ulec uszkodzeniu, jeśli zostaną podłączone do nieuziemionego gniazdka. Możesz również doznać szoku, jeśli podłączysz trójstykową wtyczkę do nieuziemionego gniazdka. Adapter wtyczki pomoże Ci uniknąć tych problemów.

Można również użyć omomierza, aby określić, czy metalowa skrzynka gniazdka jest uziemiona. Jeśli nie, może być konieczna zmiana gniazdka. W niektórych przypadkach konieczna będzie wymiana gniazdka na gniazdko GFI. Jest to najdroższa opcja, ale stanowi najlepszy sposób ochrony domu przed przepięciami elektrycznymi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *