Jak podłączyć gniazdko i wyłącznik

Jak podłączyć gniazdko i wyłącznik

Dodanie przełącznika do gniazdka elektrycznego jest proste, ale trzeba znać kilka podstawowych technik. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z okablowaniem, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego elektryka. Ważne jest również, aby przestrzegać środków bezpieczeństwa przed pracą z elementami elektrycznymi.

Zanim zaczniesz, ważne jest, abyś znał rozmiar swojego wyłącznika i bezpiecznika. Aby dowiedzieć się o tych czynnikach, należy wyłączyć zasilanie w panelu wyłączników. Trzeba będzie również zidentyfikować odpowiednie terminale dla swoich przełączników. Wyłącznik powinien mieć taką samą obciążalność jak obwód. Powinieneś użyć czujnika napięcia, aby określić przewody gorące i neutralne.

Po zidentyfikowaniu właściwych terminali, będziesz musiał zdjąć płytę osłonową z gniazdka. Jest to zazwyczaj plastikowa obudowa. Płyta czołowa będzie miała śruby po każdej stronie. W zależności od rodzaju posiadanego gniazda, może być konieczne zdjęcie zakładki, aby podzielić gniazdo na pół. Będziesz mógł wtedy podłączyć dwa urządzenia jednocześnie.

Następnie należy poprowadzić krótki kawałek białego przewodu do przełącznika. Przewód ten powinien być spleciony z istniejącym białym przewodem. Jeśli przełącznik ma oddzielną śrubę uziemiającą, trzeba będzie podłączyć przewód do tego.

Po spleceniu przełącznika z nowym przewodem, trzeba będzie zacisnąć przewód do skrzynki przełącznika. Będzie to wymagało wycięcia otworu w puszce gniazdka. Konieczne będzie również odizolowanie końcówek nowych przewodów. Zaleca się użycie szczelnych nakrętek do połączeń.

Po usunięciu izolacji z końcówek nowych przewodów, należy je podłączyć do odpowiednich zacisków. Należy uważać, aby podłączyć każdy przewód do właściwego zacisku. Kiedy skończysz, musisz odłączyć zasilanie i przetestować przewody, aby upewnić się, że nie ma martwego napięcia. Można to zrobić za pomocą multimetru. Jeśli występuje, należy ponownie podłączyć przewody przed zainstalowaniem gniazdka.

Po podłączeniu przewodów trzeba będzie wyłączyć zasilanie gniazdka. Aby to zrobić, należy odwrócić drzwiczki panelu wyłączników do pozycji OFF. Należy również zdjąć płytę czołową z gniazda. Po wykonaniu tej czynności trzeba będzie wykręcić śruby z gniazdka.

Następnie należy podłączyć przewód gorący do odpowiedniego zacisku na wyłączniku. Przewód ten powinien być oznaczony czarną taśmą. Biały przewód na przełączniku powinien być podłączony do srebrnego zacisku. Pozostały czarny przewód powinien być podłączony do innego mosiężnego zacisku.

Przed wyjęciem gniazda z jego puszki, należy przeciąć zakładkę łączącą mosiężne zaciski. Dzięki temu gniazdo zostanie podzielone na pół i powstaną dwa oddzielne miejsca na wtyczki. Następnie można wymienić gniazdo.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *