Jak podłączyć głośniki bez wzmacniacza

Jak podłączyć głośniki bez wzmacniacza

Niezależnie od tego, czy masz domowy system stereo, czy podłączasz głośniki do komputera, istnieją podstawowe kroki, których powinieneś przestrzegać. Nie możesz oczekiwać najlepszej jakości dźwięku z głośników, jeśli nie masz dobrego wzmacniacza do ich zasilania. Na szczęście przemysł audio odrobił pracę domową i stworzył system, który jest łatwy w konfiguracji i użyciu.

Jednym z najprostszych sposobów podłączenia głośników jest użycie złącza bananowego. Można je podłączyć do główki głośnika, a następnie poprowadzić przewody z amplitunera do głośników. Wtyczki są zwykle oznaczone kolorem czerwonym dla pozytywu i czarnym dla negatywu. Te wtyczki są łatwe do zainstalowania i zapewniają bezpieczne połączenie. Należy jednak upewnić się, że wtyczki są podłączone do odpowiednich zacisków. Niektóre odbiorniki będą wymagały odkręcenia zaślepki przed włożeniem przewodu.

Pierwszym krokiem w tym, jak podłączyć głośniki bez wzmacniacza, jest określenie prawidłowej impedancji. Normalna impedancja głośników będzie się wahać od czterech omów do szesnastu omów. Jeśli głośniki mają mniej niż cztery omy, będą pobierać więcej prądu niż potrzebują, co może spowodować wyłączenie wzmacniacza. Dlatego też nigdy nie należy próbować używać wzmacniacza, który został zaprojektowany do zasilania tylko czteroomowego obciążenia.

Impedancja głośnika będzie zależała od liczby głośników, które zamierzasz podłączyć. Można podłączyć kilka głośników do tego samego kanału wzmacniacza, ale trzeba będzie wykonać kilka obliczeń matematycznych, aby obliczyć odpowiednią ilość okablowania, aby to zrobić. W idealnym przypadku należy unikać podłączania więcej niż dwóch głośników do jednego kanału.

Będziesz musiał również znaleźć sposób na zmierzenie maksymalnej mocy, jaką mogą obsłużyć Twoje głośniki. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz podłączyć pasywne głośniki do zasilanego komputera. Przeciętny głośnik pasywny nie będzie wytwarzał wystarczającej mocy, aby był słyszalny przy pełnej głośności, więc będziesz musiał zainwestować we wzmacniacz mocy, jeśli planujesz wystawić swoje głośniki na próbę. Najtańsze wzmacniacze o mocy 50 W/ch będą działać dobrze, ale do naprawdę wysokiej klasy głośników będziesz potrzebował mocniejszych modeli.

Najlepszym sposobem na ustalenie minimalnej mocy znamionowej, jaką mogą obsłużyć wasze głośniki, jest obliczenie ich impedancji nominalnej. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania w tej kwestii jest to, że minimalna specyfikacja obciążenia dla wzmacniacza powinna być co najmniej taka sama jak minimalna specyfikacja obciążenia dla głośnika. Możesz to znaleźć z tyłu wzmacniacza, na stronie internetowej producenta lub w specyfikacji głośników, które podłączasz.

Najmniejsze i najbardziej podstawowe głośniki są często tymi, które wymagają największej mocy. Posiadanie wbudowanego wzmacniacza w komputerze PC lub stacjonarnym znacznie ułatwi to zadanie. Możesz również podłączyć swoje pasywne głośniki do zasilanego amplitunera AV, aby uzyskać lepszy dźwięk.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *