Jak podłączyć kroplówkę do psa

Jak podłączyć kroplówkę do psa

Kiedy Twój pies czuje się chory lub odwodniony, może potrzebować płynów podskórnych. Płyny te mogą pomóc nawodnić organizm Twojego pupila, ale wymaga to również pewnej wiedzy i praktyki, aby podać odpowiednią ilość we właściwym miejscu.

Przed rozpoczęciem procesu lekarz weterynarii lub zespół weterynaryjny zapozna się z historią medyczną Twojego zwierzęcia i przeprowadzi badanie fizyczne oraz inne testy diagnostyczne, aby upewnić się, że podajesz odpowiednią dawkę płynów. Następnie omówią z Tobą najlepsze umiejscowienie igły dla Twojego zwierzęcia i czy konieczne jest podzielenie płynów pomiędzy wiele obszarów.

Po wybraniu miejsca na igłę, zespół weterynaryjny pokaże Ci, jak podłączyć zestaw kroplówkowy i worek do igły. Te przedmioty są sterylne do momentu ich otwarcia, więc musisz przestrzegać wszystkich instrukcji od lekarza weterynarii i obchodzić się z nimi ostrożnie.

Zestaw kroplówek posiada przezroczyste rurki z zaciskiem rolkowym do zatrzymywania lub uruchamiania przepływu płynu. Umożliwia to obserwację przepływu płynów, ale należy pamiętać o zamknięciu tego zacisku, jeśli nie jest używany, aby pęcherzyki powietrza nie wydostały się i nie zanieczyściły igły. Rurka jest oznaczona w odstępach co 100 ml, więc łatwo można się zorientować, ile płynów należy podać zwierzęciu.

Następnie umieścisz namiotową skórę na grzbiecie psa i upewnij się, że otwór igły (skos) jest skierowany do góry w kierunku sufitu, aby nie była ona wprowadzona zbyt głęboko w skórę psa. Pozwoli to na wycofanie igły z mniejszym wysiłkiem, zmniejszając stres i dyskomfort.

Po wsunięciu skóry umieść drugą rękę nad górną częścią namiotu, aby przytrzymać psa w miejscu. Jeśli pies się poruszy, może być konieczne poproszenie kogoś innego o przytrzymanie zwierzęcia lub przytrzymanie go za pomocą ręcznika lub koca.

Używając drugiej ręki, wkłuj igłę przez naciągniętą skórę i do skóry Twojego zwierzęcia w miejscu, które wybrałeś po konsultacji z lekarzem weterynarii. Być może trzeba będzie wypróbować kilka różnych miejsc wstrzyknięcia, aż do znalezienia miejsca, które najlepiej sprawdzi się u Twojego zwierzęcia.

Jeśli Twój zwierzak wzdryga się lub piszczy podczas wprowadzania igły, jest to normalne i nie oznacza, że będzie go to bolało. Bądź po prostu cierpliwy i powtarzaj procedurę, aż znajdziesz najlepsze miejsce dla komfortu i łatwości psa.

Przed wprowadzeniem igły należy również sprawdzić, czy sterylny worek z płynami jest wypełniony do odpowiedniego poziomu. Jeśli worek nie jest pełny, należy poprosić lekarza weterynarii o jego uzupełnienie.

Gdy Twój zwierzak jest już spokojny, możesz rozpocząć podawanie płynów, odkręcając igłę i wprowadzając ją w skórę tułowia. Zajmie to około minuty. W tym czasie możesz odwrócić uwagę zwierzęcia smakołykiem lub innym środkiem rozpraszającym.

Igła powinna wejść gładko i bez trudności, a płyny zaczną płynąć, gdy tylko igła dotknie skóry Twojego zwierzęcia. W przypadku trudności z wprowadzeniem igły, należy tymczasowo odłączyć płyny, wyjąć igłę i wprowadzić ją w nieco inne miejsce, aż do momentu, gdy ponownie poczujesz jej końcówkę pod skórą psa. Jeśli w tym momencie skóra psa krwawi, wywieraj nacisk przez około 30 sekund, a krwawienie powinno ustąpić.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *