Jak okablować lampy LED

Jak okablować lampy LED

Podczas podłączania świateł LED należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Musisz upewnić się, że używasz odpowiedniego rozmiaru drutu, musisz dowiedzieć się, ile przewodów potrzebujesz i musisz zdecydować, czy chcesz uruchomić swoje światła ledowe w serii lub równolegle.

Możesz również użyć adapterów do bezpieczników, aby podłączyć się do obwodu zasilania, który może być już na miejscu. Te adaptery są łatwe w instalacji i działają poprzez umieszczenie bezpiecznika w miejscu oryginalnego. Następnie wystarczy podłączyć przewód zasilający do adaptera i poprowadzić go do źródła zasilania, w którym chcemy podłączyć diody LED.

Okablowanie jest ważną częścią każdego projektu oświetleniowego. W przypadku diod LED wymagana jest bardzo duża dokładność w obliczaniu wartości prądu i napięcia, a liczba potrzebnych połączeń przewodów jest duża, więc musisz być pewien, że wykonujesz prawidłowe połączenia podczas okablowania swoich lamp.

Pierwszym krokiem w okablowaniu lampek LED jest określenie, ile prądu będzie trzeba dostarczyć. Będzie to zależało od całkowitej długości taśmy LED i liczby przewodów łączących je z zasilaniem. Możesz znaleźć te informacje online lub za pomocą kalkulatora, który pomoże Ci w obliczeniach.

Jeśli zamierzasz okablować swoje światła LED w serii, musisz upewnić się, że wszystkie są oceniane dla tej samej ilości prądu. Zapewni to, że każda dioda nie jest przeciążona i może potencjalnie złamać. Możesz sprawdzić natężenie prądu w przewodach, patrząc na standardową metrykę elektryczną zwaną amperażem.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze przewodu do lamp LED jest przekrój. Im większy wskaźnik, tym więcej prądu może być przenoszone przez niego, więc należy spróbować wybrać drut, który jest co najmniej 18-gauge. To będzie więcej niż wystarczająco, aby obsłużyć większość instalacji.

Można uzyskać wskaźnik, który jest większy niż 18-gauge, ale trzeba będzie być bardzo ostrożnym przy kończeniu przewodów lub można je uszkodzić. Możesz również użyć bezlutowego zacisku, który przebije drut i utrzyma go w miejscu.

Gdy używasz skrętki, poszczególne żyły są izolowane plastikową powłoką, która chroni je przed uszkodzeniem. W przeciwieństwie do drutu pełnożyłowego, który ma pojedynczą żyłę, skrętka ma kilka żył w jednej wiązce i jest zwykle znacznie cieńsza niż drut pełnożyłowy.

Dzięki temu drut jest znacznie bardziej elastyczny i może być łatwo skręcany w różne pozycje bez łamania, co jest świetne do pracy z diodami LED. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas pracy z drutem skręcanym, ponieważ może przez niego przepływać prąd elektryczny i powodować pożary lub eksplozje.

Po podłączeniu świateł LED, możesz sterować nimi bezpośrednio z oprawy oświetleniowej lub podłączyć je do przełącznika. Jeśli planujesz użyć przełącznika, będziesz musiał podłączyć neutralny przewód między przełącznikami i oprawą oświetleniową. Zapewni to, że jeśli kiedykolwiek trzeba będzie naprawić jakiekolwiek problemy z lampami, nie spowodują one żadnych problemów, a przełącznik nadal będzie działał prawidłowo.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *