Jak podłączyć do gniazdka telefonicznego połączenie internetowe

Jak podłączyć do gniazdka telefonicznego połączenie internetowe

Niezależnie od tego, czy zakładasz nową linię telefoniczną, czy też chcesz po prostu uruchomić swój router szerokopasmowy, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, istnieje kilka standardowych gniazdek telefonicznych, które są już od dłuższego czasu. Są one powszechnie określane jako “gniazdo główne” i służą do podłączenia wewnętrznego okablowania w domu do przychodzącej linii telefonicznej od lokalnego operatora telefonicznego. Ogólnie rzecz biorąc, gniazdo główne znajduje się na ścianie na jednym końcu domu. W przypadku przeprowadzki może być konieczne zatrudnienie inżyniera telefonicznego w celu przeniesienia gniazda głównego. Jeśli nie jesteś pewien tego procesu, możesz poprosić lokalnego technika telefonicznego, aby zrobił to dla Ciebie za mniej niż koszt wezwania BT.

W skrócie, standardowe gniazdo telefoniczne to modułowa wtyczka z zamontowanym na dole hakiem do łączenia przewodów ze sobą. Kolorowe oznaczenia przewodów wewnątrz wtyczki modułowej wskazują na rodzaj używanego kabla. W niektórych przypadkach może być użyty kabel przelotowy od wtyczki BT do złącza modułowego.

Gdy zakładasz nową linię telefoniczną, powinieneś również zainstalować filtr DSL w każdej lokalizacji. Jest to ważny krok, jeśli zamierzasz podłączyć swój modem szerokopasmowy do przychodzącej linii telefonicznej w Twoim domu. Dzięki niemu Twój modem będzie mógł połączyć się bezpośrednio z internetem bez konieczności podłączania go do osobnego filtra. Idealnie byłoby umieścić modem w pobliżu komputera. Dzieje się tak dlatego, że sygnał DSL z modemu może być słabszy, gdy jest on umieszczony zbyt daleko od centralnego okablowania domu.

Inną rzeczą do zapamiętania jest to, że powinieneś użyć zaciskarki do tego zadania. Choć może to nie być konieczne w przypadku linii telefonicznej, należy mieć świadomość, że zaciskarka jest niezbędnym narzędziem w każdej instalacji, która obejmuje przewody. Zaciskarka to sprężynujące, plastikowe urządzenie, które umożliwia wyjęcie przewodów z gniazda. Narzędzie to jest często używane w połączeniu z właściwym narzędziem do wybijania. Nie jest to coś, czego trzeba by używać regularnie, ale dobrze jest mieć je pod ręką, gdy jest potrzebne.

Inną rzeczą do zapamiętania jest to, że aby podłączyć gniazdo telefoniczne, należy odłączyć linię telefoniczną od linii telefonicznej przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy. Dzięki temu możesz uniknąć prowadzenia przewodów przez swoje ściany lub listwy przypodłogowe. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz podłączyć urządzenie ADSL lub VDSL do linii telefonicznej. Zaleca się również, aby zachować porządek w przewodach do linii telefonicznych w domu. Jeśli masz dużo dodatkowych przewodów, możesz chcieć zakopać je gdzieś w ogrodzie lub w piwnicy, aby nie przeszkadzały.

Najlepszym sposobem na nauczenie się, jak podłączyć gniazdko telefoniczne, jest wycieczka do lokalnego sprzedawcy telefonów lub dystrybutora telekomunikacyjnego. Znajdziesz tam wiele narzędzi pomocnych w szerokim zakresie instalacji, od podstaw po zawiłości tej branży.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *